Jakimi kwestiami zajmuje się adwokat?

Adwokat jest osobą, która ma wykształcenie wyższe prawnicze, odbyła aplikację adwokacką a także zdała egzamin dający jej prawo do pracy w zawodzie. Adwokat po zdaniu egzaminu adwokackiego ma prawo występowania w wielorakich gałęziach prawa, albowiem ze wszystkich gałęzi prawa zdaje egzamin. Teoretycznie może on zająć się też sprawą cywilną jak i karną. Niemniej prawo zmienia się bardzo szybko i bycie na bieżąco ze aktualizacjami w normach z każdej specjalności jest w zasadzie niewykonalne. Adwokat w Warszawie służy pomocą prawną w postaci świadczenia porad prawnych, przygotowywania opinii i aktów prawnych, również może występować w imieniu swoich klientów przed sądami, a także organami administracji.

Czy warto robić specjalizację adwokacką?

Prawnik, który specjalizuje się wyłącznie w konkretnej dziedzinie prawa będzie na bieżąco z kolejnymi aktualizacjami, a co za tym idzie zagwarantuje szybsze zaopiekowanie się petentem oraz jego sprawą. Wyspecjalizowanie się przez adwokatów staje się środkiem na utrzymanie na ciężkim rynku prawniczym ze względu na dużą rywalizację. Specjalizacja w określonych gałęziach da możliwość na wyróżnienie się spośród wielu ofert konkurencji.

Adwokat specjalizujący się w danej dziedzinie prędzej może odszukać petentów niż taki, który zajmuje się każdą dziedziną prawa.
Nie jest w rzeczywistości realne, by ktokolwiek był specjalistą w każdej gałęzi prawa. Takiego samego zdania są klienci kancelarii adwokackich. Jeżeli poszukują kogoś do wykonania konkretnej sprawy to chcą, by była wykonana przez osobę, która specjalizuje się w danej branży.
Prowadzenie równolegle spraw z prawa rodzinnego i energetycznego spowoduje jedynie, że adwokat utonie w dokumentach tyczących się obydwu spraw i całkowicie żadna ze spraw nie będzie przeprowadzona doskonale.

Wykonywanie zawodu adwokata to przede wszystkim funkcja społeczna. Nie można jej ograniczyć do świadczenia tylko usług prawnych. Odnajdując gałąź prawa w której wyspecjalizuje się adwokat intensyfikuje jego konkurencyjność na rynku dla ewentualnych klientów.
Aktualnie na rynku przybywa także coraz więcej wyspecjalizowanych kancelarii adwokackich, które szukają wyspecjalizowanych pracowników. Są to kancelarie niezmiernie wyprofilowane i zajmujące się jedynie tymi sprawami, które wpisują się w ich kierunek obowiązków. Dla takich kancelarii ważna będzie informacja czy dany prawnik jest ekspertem w konkretnej dziedzinie, czy specjalizuje się w konkretnym obszarze pracy, posiada niezbędne zdolności a także czy prowadził już takie sprawy.