Agregat prądotwórczy jest bardzo chętnie wybierany ze względu na swoje liczne zalety. Wykorzystywany jest w miejscach, gdzie nie ma energii elektrycznej lub, w przypadku awarii prądu. Niemniej w sklepach dostępnych jest mnóstwo rozmaitych wariantów urządzeń, co wiele osób wprowadza w zakłopotanie. Ponadto powinno się zdecydowanie wziąć pod uwagę parę podstawowych aspektów, ponieważ tylko wtedy urządzenie będzie całkowicie funkcjonalne oraz przydatne. Jak działają agregaty prądotwórcze? Kiedy się z nich korzysta? Który model będzie odpowiedni?

W jaki sposób można korzystać z agregatów prądotwórczych?

Najważniejszym celem urządzenia jest wygenerowanie energii elektrycznej. Sprzęt można podzielić na trzy części. Podstawę stanowi silnik spalinowy. To właśnie on dostarcza odpowiedniej mocy – jest to możliwe na skutek spalania paliwa. W każdym agregacie nie może zabraknąć także prądnicy. Dzięki niej ruch obrotowy silnika jest przekładany bezpośrednio na prąd elektryczny. Aby prąd mógł zostać użyta w gniazdkach, niezbędne jest dodatkowo zamiana go na przemienny rodzaj energii, zajmuje się tym inna część agregatu – falownik.

Kiedy przydaje się agregat prądotwórczy?

Urządzenia stosowane są przede wszystkim w miejscach pozbawionych dostępu do energii elektrycznej. Sprawdzają się choćby w lesie, na placu budowy czy podczas robót drogowych. Agregaty świetnie sprawdzają się też jako awaryjne źródło zasilania. Wiele osób posiada urządzenie w domu jednorodzinnym czy letniskowym, które narażone są na przerwy w dostawach energii.

Agregaty prądotwórcze – podział ze względu na rodzaj silnika

Wśród agregatów można spotkać rozmaite rodzaje silnika, najchętniej wybierany będzie:

Silniki diesla

Są wyjątkowo proste i energooszczędne, urządzenia są bardzo wydajne – jedyną wadą będą trudności w uruchomieniu urządzenia w niskich temperaturach.

Dwusuwowe silniki benzynowe

Choć ten rodzaj silnika jest bardzo solidny i prosty, może być nieco przestarzały, czego efektem jest nierówna praca.

Czterosuwowe silniki benzynowe.

Wybierane są ze względu na równą oraz wydajną pracę, a dzięki odpowiedniej mocy można uruchomić agregat również przy niskich temperaturach.

Co dobrze jest wiedzieć odnośnie urządzeń zasilanych na gaz ziemny?

Coraz chętniej wybierane są urządzenia na gaz ziemny. W tym przypadku paliwo dostarczane jest z doprowadzonej do domu instalacji lub butli, w której znajduje się propan-butan. Używanie agregatu na propan-butan jest wydajne i atrakcyjne cenowo. Agregat będzie również ekologiczny i, w porównaniu do innych rodzajów, niezawodny. Urządzenia zasilane na propan-butan niszą się dłużej dzięki temu, że podczas spalania nie wydzielają się związki, które wywołują mechanizmu.

Doświadczony producent to Himoinsa – agregaty na gaz ziemny i inne. 

Jaki agregat prądotwórczy wybrać?

Agregaty prądotwórcze można też podzielić ze względu na konstrukcję. Podstawowym rozwiązaniem są agregaty stacjonarne. To właśnie dzięki nim można wygenerować najwięcej prądu, niemniej trzeba pamiętać, że ich przetransportowanie w inne miejsce może być utrudnione. Dlatego klienci, którzy szukają mobilnego urządzenia decydują się zazwyczaj na agregat przenośny. Charakteryzuje się on praktycznymi uchwytami oraz kołami. Innym rodzajem będzie też agregat prądotwórczy walizkowy. Jego nazwa odwołuje się do praktycznego kształtu urządzenia, które nie tylko jest lekkie, ale również ma praktyczny uchwyt.

Z jakiego względu opłaca się wybrać agregat prądotwórczy?

Podstawową zaletą agregatu jest generowanie prądu bez dużych strat w produkcji. Dzięki temu można wydajnie generować energię elektryczną nawet dla całego przedsiębiorstwa podczas wielogodzinnej awarii zasilania. Kolejną dużą korzyścią będą nieduże koszty utrzymania, ze względu na zastosowanie paliwa. Sam zakup to również nieduży wydatek. Najwyższej jakości agregat prądotwórczy można dostać już za kilka tysięcy. Dzięki temu, że na rynku można znaleźć mnóstwo wariantów agregatów, każdy znajdzie urządzenie dopasowane do swoich wymagań.

Gdzie najbardziej opłaca się kupić agregaty prądotwórcze?

Współcześnie mnóstwo przedsiębiorstw zajmuje się sprzedażą agregatów prądotwórczych. Niemniej żeby mieć gwarancję niezawodności oraz najwyższej jakości sprzętu, podczas wybierania najlepszej firmy należy zwrócić uwagę na parę najważniejszych aspektów. Po pierwsze marka powinna długo działać na rynku, gdyż wiąże się to z wieloletnim doświadczeniem. Liderzy dostarczają sprzętów, które charakteryzują się efektywną pracą, a w dodatku posłużą przez długie lata. Powinno się sprawdzić rekomendacje firmy, które można znaleźć w Internecie, ponieważ są one gwarancją rzetelności oraz wiarygodności marki.