Honowanie to metoda, której zadaniem jest wygładzenie konkretnej powierzchni. Stosuje się je w ostatecznej obróbce elementów wymagających wysokiej dokładności. W ten sposób wykańcza się najczęściej otwory o okrężnym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne przedmiotów obrotowych stożkowych. Honować można też powierzchnie płaskie oraz część rodzajów uzębień.

Zaletą gładzenia jest duża precyzyjność wymiarowa jak również nieduża chropowatość. Wygładzać można zarówno niewielkie, jak i sporych rozmiarów elementy.

Najmniejsza akceptowalna średnica to kilka milimetrów, a maksymalna wynosi blisko 1m. Przedmiot może mieć długość od jednego centymetra do blisko dwudziestu metrów. Należy mieć na uwadze, iż ostateczny efekt gładzenia będzie ściśle uzależniony od:

  • materiału z jakiego zostały wykonane pilniki ścierne,
  • kąta przycięcia śladów,
  • rodzaju cieczy służącej do marowania oraz chłodzenia,
  • nacisku na ścieraną powierzchnię.

Honowanie odbywa się za pomocą gładzika, a więc głowicy, na której obwodzie znajdują się pilniki ścierne. Praca odbywa się poprzez wykonywanie ruchów rotujących oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród zalet honowania wylicza się przede wszystkim: wysoką precyzję umożliwiającą dobre dopasowanie elementów, co znacznie zmniejsza ich zużywanie się, ale też dłuższą trwałość detali, co jest spowodowane niskim naciskiem na tworzywo.

Honowanie – jakie błędy usuwa?

Nie da się ukryć, że mówimy tutaj o technologii niezwykle korzystnej dla wszelkich przedsiębiorstw wyrażających potrzebę precyzyjnej obróbki różnorakich produktów. W największej mierze mówimy tutaj o wszelkiego rodzaju niedoskonałościach takich jak nadmiar tworzywa – honowanie zapewnia sprawne usuwanie tego typu naleciałości. Gwarantuje przy tym tworzenie części niezwykle zbliżonych i podobnych do siebie, nawet kiedy mowa o setkach czy tysiącach sztuk. Odchyłek błędów jest tutaj minimalny, podobnie zresztą jak tolerancja na wszelkie zmiany kształtów – właśnie dlatego możemy mówić o usuwaniu wszystkich konstrukcyjnych błędów, jakie znajdą się na taśmie produkcyjnej.

Jeśli poszukujesz fachowców zajmujących się honowaniem, zobacz firmę Masz-ZAP.

W jakich sektorach gospodarki sprawdza się honowanie?

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że honowanie niesie ze sobą niezwykle długą listą zalet. Spośród nich należy wyszczególnić przede wszystkim wspomnianą już uprzednio sprawność funkcjonowania oraz precyzję – kwestie te wpływają również na wielką popularność tej technologii, która w znaczny sposób wyprzedza wszelkie inne do niej podobne metody obrabiania elementów wykonanych z różnych tworzyw. W związku z tym cieszy się ogromnym szacunkiem na liniach produkcyjnych na terenie całego kraju – znajduje zastosowanie chociażby w hydraulice, górnictwie czy branżach, które opierają się na wydobyciu energii. Lotnictwo także jest branżą nieustannie korzystającą z metody jaką jest honowanie.

Niezależnie od tego, jaką branżę bierzemy pod uwagę, honowanie zapewnia wydłużoną żywotność oraz sprawność funkcjonowania różnego typu sprzętów (mowa chociażby o tych wchodzących w skład wyposażenia platform wiertniczych), umożliwia również pracę przy większych ciśnieniach. Jeśli chodzi z kolei o lotnictwo, honowanie umożliwia produkcję pełnych szczegółów, precyzyjnie wykonanych elementów chociażby kadłuba samolotu lub jego silnika.

Urządzenie do honowania – jak się prezentuje i co warto wiedzieć o nim?

Honownica nie różni się w znacznym stopniu pod względem wyglądu od innych sprzętów, które służą do szeroko pojętej obróbki. Cechuje się stosunkowo niewielkimi gabarytami – choć jest to zależne oczywiście od specyfiki linii produkcyjnej. Posiadają ekran dotykowy oraz przejrzyste menu; dzięki tym elementom obsługa tego urządzenia jest nad wyraz sprawna i wystarczy krótkie przeszkolenie, aby już niebawem praktycznie profesjonalnie korzystać z owego sprzętu na co dzień. Z tego względu mamy do czynienia z rozwiązaniem tak bardzo popularnym w wielu przedsiębiorstwach, zarówno tych najnowszych i rozwijających się, jak i tych z ugruntowaną pozycją w branży ogólnopolskiej lub ogólnoświatowej.