Nie można jakkolwiek zaprzeczyć, że praworządność jest jednym z filarów społeczeństwa nie tylko naszego państwa, ale również mnóstwa innych. Praworządność zapewnia odpowiednią wygodę życia dla obywateli, którzy mają gwarancję tego, że różnorakie konflikty będą rozwiązywane w sposób sprawiedliwy, kryminaliści należycie osądzani, a na decyzje sądów nikt nie będzie wywierał zgubnego nacisku. Rzecz jasna warto mieć świadomość, że to nie jedyne cechy praworządności – można wymienić ich o wiele więcej. W obecnych czasach jest to zagadnienie, które zdecydowanie trzeba intensywnie poruszać. Bez praworządności nie byłoby bowiem dobrze funkcjonującego społeczeństwa – mamy do czynienia ze swoistym fundamentem, na którym budujemy nasze państwo, nasz naród, naszą tożsamość oraz ogólny komfort codziennego funkcjonowania. Z tego względu nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zachęcić do zapoznania się z krótkim wywodem odnośnie godnych największej uwagi cech praworządności.

Wolne media

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że praworządność nie ogranicza się jedynie do skutecznego działania organów sądowniczych, ale również trzeba położyć nacisk na wszelkiego rodzaju kwestie czysto społeczne. Pośród nich wyszczególnić trzeba bez najmniejszej wątpliwości wolne media, które muszą funkcjonować sprawnie, być niezależne i nie mogą być w jakikolwiek sposób ograniczane czy cenzurowane przez takie instytucje, jak przede wszystkim państwo. Dzięki temu obywatele mają gwarancję korzystania z informacji z różnych źródeł, opinii oraz reportaży niezależnych dziennikarzy. Wolność słowa jest podstawą nie tylko wolności mediów, ale także w nieco szerszym ujęciu właśnie praworządności. Jeśli media są w jakikolwiek sposób atakowane lub ograniczane, mamy do czynienia ze zjawiskiem niezwykle przykrym i zgubnym, który znaczącą uderza w praworządność, na jaką wszyscy jako obywatele bez wątpienia zasługujemy.

Wolność zgromadzeń

Następnym niewątpliwie kluczowym aspektem praworządności jest wolność do organizowania różnego typu protestów, marszów czy też innego rodzaju form poparcia lub sprzeciwu różnorakim zjawiskom, z reguły powiązanych z działaniami obecnej władzy. Niezwykle kluczowe jest to, aby obywatele mieli możliwość nie tylko wyrażać swoje opinie, ale także je manifestować, niezależnie od tego, z czym się zgadzają lub nie – mówimy tutaj o naprawdę solidnym fundamencie zarówno praworządności, jak i ustroju, jakim jest demokracja.

Sprawnie działająca machina urzędnicza

Aby mieszkańcy danego państwa mogli cieszyć się pełnią swoich praw oraz mieli możliwość dokonywania pewnych urzędowych czynności, niezbędne są sprawnie działające urzędy. Wszyscy obywatele mają do czynienia z tego rodzaju instytucjami i regularnie mamy do załatwienia pewne sprawy, z którymi należy udać się do takowych – urzędnicy nie mogą być zatem skorumpowani i żaden organ władzy nie powinien w jakimkolwiek stopniu wpływać na ich funkcjonowanie.

Równość względem prawa

Nikt nie może być “lepszy” jeśli chodzi o sprawy karne. Wszyscy członkowie naszego społeczeństwa powinni przestrzegać tych samych zasad, ponosić identyczną odpowiedzialność za swoje czyny oraz otrzymywać dokładnie taki sam wymiar kary regulowany odpowiednimi kodeksami. Nie może być sytuacji, w której istnieją równi i równiejsi w kwestii prawa – mamy wtedy do czynienia ze znaczną skazą na praworządności.

Prawo do sprawiedliwego procesu i niezależni prawnicy

Praworządność opiera się na tym, że sprawiedliwy proces oraz odpowiedni prawnik należą się każdemu, niezależnie od tego, o jaką dokładnie sprawę chodzi. W sądzie może reprezentować nas adwokat lub radca prawny z przydziału, lecz możemy zdecydować się również na wynajęcie zaufanego fachowca w tym zakresie. Na działania i decyzje prawników również władza nie może w jakikolwiek sposób mieć wpływu, ponieważ kłóci się to z ideą praworządności.

Wolne wybory

Podejmowanie decyzji o rządzącej nami władzy to jedna z podstaw zarówno demokracji, jak i praworządności. Bez wolnych wyborów nie można stwierdzić, że żyje się w wolnym kraju, jeśli ten deklaruje się jako kraj demokratyczny – mowa między innymi o kraju, w którym żyjemy. Z pewnością każdy prawnik to powie. W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie komfortowe życie w kraju, w którym władza nie jest wybierana za pośrednictwem wolnych wyborów – spójrzmy chociażby za naszą wschodnią granicę i obecną sytuację chociażby na Białorusi.

Praworządność jest potrzebna

Nie można jakkolwiek zaprzeczyć, że praworządność to jeden z najbardziej kluczowych elementów funkcjonowania wszystkich cywilizowanych państw. W związku z tym należy dbać o swoje prawa i walczyć o praworządność w każdy możliwy sposób.

Bibliografia:

  1. jolantawawrzyniak.pl