Ostatnie, turbutlentne czasy wywołały sporo zawirowań na rynkach finansowych. Na wielu sektorach kryzys odcisnął na prawdę mocne piętno. Dużo przedsiębiorców zmuszonych jest do przedefiniowania swojej strategii. Sporo też musiało wyprzedać swój dobytek.

Bez cienia wątpliwości przy wszystkich zmianach wdrażanych w przedsiębiorstwie potrzebne jest kompetentne biuro rachunkowe.

To właśnie biuro rachunkowe w Koszalinie pomaga przeprowadzić audyt due dilligence w danym przedsiębiorstwie. Czym ono jest, na czym polega i z jakich pobudek się je przeprowadza?

Kto, kiedy, dlaczego przeprowadza badanie due dilligence?

Due Dilligence to typ badania firmy pod kątem jego efektywności i opłacalności. Najczęściej zlecane jest przez biznesmenów zainteresowane kupnem danej organizacji.

Badanie due dilligence obejmuje dogłębną analizę wszelkich aspektów działania organizacji. Jego wynikiem jest ogólny obraz funkcjonowania firmy. Proces na wyraźne zlecenie inwestora przeprowadza zewnętrzne biuro rachunkowe.

W celu zachowania jak największego obiektywizmu biuro rachunkowe odpowiedzialne za badanie nie powinno być w żaden sposób powiązane z żadną ze stron.

Firmę bada się pod kątem finansowym, podatkowym, prawnym i biznesowym. Rozległe spojrzenie pozwala ocenić stan organizacji z różnych stron.

Ile czasu zajmuje due dilligence?

Przeprowadzenie tego typu badania trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Im większa firma, tym więcej elementów należy poddać ocenie. Ważne jest, by biuro rachunkowe, któremu zleca się wykonanie badania miało całkowity wgląd do danych. Tylko pełna transparentność sprawi, że badanie będzie wykonane poprawnie.

Organizujac due dilligence startuje od wyboru audytora. Decydując się na wybrane biuro rachunkowe inwestor podpisuje z nim umowę. Podpisywane jest również porozumienie o zabezpieczeniu niejawnych danych firmy. Żadna ze stron nie może doprowadzić do wycieku informacji – może to mieć katastrofalne skutki.

Ani inwestor, ani badana firma nie powinny przeszkadzać fachowcom w badaniu. Oznacza to pełną współpracę, szczere udzielanie odpowiedzi i nie zatajanie żadnych szczegółów.

Biuro rachunkowe najczęściej deleguje do badania swoje zespoły składające się z ekspertów różnych dziedzin. W skład takiej komisji wchodzą m.in. specjaliści od ekonomii, prawa, rachunkowości, HR czy marketingu.

Po zakończeniu badań prezentowane są wyniki. W oparciu o nie strony podejmują decyzję o dalszych krokach. Rezultaty due dilligence pokazują nam, które obszary firmy należy poprawić, w któych drzemie największy potencjał, a z któych warto zrezygnować.

Biuro rachunkowe – gdzie znaleźć godnych zaufania partnerów?

Firm consultinogwych oraz biur rachunkowych jest na rynku coraz więcej. Pisząc się na badanie due dilligence zawsze będziemy chcieli wybrać najlepszego wykonawcę. Jakimi kryteriami kierować się wybierajac?

Istotna jest renoma firmy i opinie innych. Na decyzję wpływa też oferta audytorów – to jakich specjalistów oferuje biuro rachunkowe i w jakiej cenie. Oczywiście termin wykonania zadania jest kolejnym ważnym czynnikiem.