Czas ukończenia szkoły średniej to przed nastolatkami czas decyzji. Jest to wybór, która może w przyszłości oddziaływać na resztę życia. Warto zatem podjąć ją dobrze.

Trzeba poznać różne możliwości. Tylko szerokie spojrzenie pozwala na zminimalizowanie ewentualnych pomyłek.

Kursy zawodowe czy studia? Co wybrać?

Faktem jest, że człowiek uczy się całe życie. Kończąc elementarną naukę każdy staje przed pytaniem – gdzie i w czym kształcić dalej? Na horyzoncie są studia oraz rozwój zawodowy. Żeby dobrze wybrać wiedzieć czego chcemy i co oferuje nam konkretne rozwiązanie.

Przez lata pokutowało w Polsce przeświadczenie, że ukończenie studiów jest gwarancją dobrych zarobków i prestiżu. Z dystansem patrzono na dostępne w lokalnym centrum szkolenia zawodowego kursy zawodowe w Krakowie. Rzeczywistość jednak obaliła te teorie.

Absolwenci uczelni wyższych często zmuszeni są do zarabiania w sektorach odległych od ich wyuczonych specjalizacji. Prawdą jest, że z osób kończących dany kierunek tylko niewielki odsetek może liczyć na zatrudnienie w zawodzie. Oczywiście, wszystko zależy tu od podejścia studenta – jego zaangażowania, samoświadomości i pomysłu na swój progres.

Na przeciwnym biegunie studiów są różnego rodzaju kursy zawodowe. Centrum szkolenia zawodowego to jednostki, które cieszą się coraz większą popularnością wśród młodych. Pozwalają nauczyć się konkretnych umiejętności, które często są dobrze płatne i dają więcej możliwości.

Kursy zawodowe oferowane przez takie centra przyjmują bardzo szeroki zakres zagadnień. Można wykonać kurs na podesty ruchome, kursy SEP, a także kursy pedagogiczne. Te ostatnie w dalszej kolejności dają prawo uczenia kolejnych pokoleń.

Co warto umieć by dobrze zarabiać?

Kursy zawodowe to bardzo dobra opcja dla młodzieży, która chciałaby posiąść określony fach. Centrum szkolenia zawodowego daje szansę wyboru jednej z dziesiątek specjalizacji i rozwijania się w tym kierunku.

Decydując się na kurs na podesty ruchome, uczeń ma szansę na pracę w wielu dziedzinach gospodarki. Prace wysokościowe prowadzi się o każdej porze roku, w wielu miejscach. Do ich wykonywania niezbędne są specjalne uprawnienia, które można uzyskać kończąc kursy zawodowe. Popyt na tego rodzaju specjalistów także nie maleje.

Kursy SEP też cieszą się popularnością wśród czeladników. Wiedza i doświadczenie w obcowaniu z energią elektryczną – czyli elementem niewątpliwie napędzającym nasz świat – to duża wartość dodana do CV. Zapotrzebowanie na pracownikóww tej branży będzie jedynie rósł.

Osoby, które chciałyby przekazywać swoją wiedzę innym, mogą wybrać kursy pedagogiczne. Poznanie metodologii nauczania i ostateczne uzyskanie certyfikatu pedagogicznego, powala znaleźć pracę w wielu organizacjach.

Jakie czynniki brać pod uwagę wybierając kurs zawodowy?

Przy podejmowaniu decyzji najważniejsze są indywidualne upodobania i predyspozycje osoby dokonującej wyboru. Zatem kierunek, na który się zdecydujemy powinien pasować do naszego postrzegania świata. Zmuszanie się do czegokolwiek najczęściej przynosi odwrotne od porządanych rezultaty.

Przed podjęciem decyzji warto trochę pomyśleć. Dobrym pomysłem jest wizyta w centrum szkolenia zawodowego. Tego typu jednostki, podobnie jak uczelnie wyższe, co jakiś czas organizują dni otwarte, gdzie prezentują młodzieży swoją ofertę.

Kursy zawodowe mogą też być początkiem czegoś większego – z pewnością nie warto ich lekceważyć.