Bitcoin od pewnego okresu jest obecny w mainstreamie wielu osób i mediów. Cyfrowa(y) pieniądz od swojego ogłoszenia w 2011 roku regularnie rośnie. Na początku swojego istnienia Bitcoin kosztował mniej niż 1 dolar. Pod koniec 2021 jego cena sięgała niemal 70 tysięcy dolarów. Na chwilę obecną oscyluje w okolicach 40 tysięcy dolarów. Bitcoin w 10 lat przeszedł długą drogę stając się najpopularniejszym i najbardziej pożądanym cyfrowym dobrem. Jak wygląda jego cena i z jakich czynników ona wynika?

Skąd popularność Bitcoina?

Bitcoin został zaprezentowany jako aktywo odporny(e) na inflację i interwencje ze strony rządów. Od tego czasu tysiące internautów pracuje nad jego rozwoju(em). Są to zwolennicy wolności, anonimowości i decentralizacji.

Dzięki temu, że jest środkiem deflacyjnym, jego liczba jest skończona. Pozwala to na zabezpieczenie własnych środków. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, gdzie inflacja non-stop się rozpędza.

Popularność Bitcoina przyczyniły się także, że cały czas powstają nowe kryptowaluty. Każda z nich stara się stawić czoła różne(ym) problemy(om) i wyróżniać się realną wartością.

Posiadanie Bitcoina można porównać do rezygnacji(ą) z usług banków. W zamian sami zostajemy swoim bankiem. Ma to zalety, ale wiąże się też z ryzykiem. Trzeba kontrolować naszych środków, odpowiednio dbać o wszystkie zabezpieczenia. W sieci znajdzie się wiele ludzi czyhających na nasz błąd.

Jak przewidywać i czytać cenę Bitcoina?

Cena Bitcoina od początku jest wolatywna. Jednak badając wykres tego aktywa w szerokiej perspektywie można spostrzec, że mimo różnych wahań “cyfrowe złoto” nieprzerwanie rośnie. Jego cenę determinuje wiele czynników.

Zaczynając od ilości BTC dostępnego na rynku ze względu na ograniczoną odgórnie podaż to normalne, że jego cena wzrasta.

Jest to także dobro podatne na zmiany na innych rynkach czy giełdach kryptowalut. Dzięki przejrzystości Bitcoina, każdy użytkownik może bez problemu śledzić. Można zorientować się, która giełda kryptowalut oferuje najlepszy kurs BTC, jak również tego ile monet wpłacają i wypłacają z giełdy użytkownicy.

Na cenę Bitcoina rzutują też wydarzenia na świecie. Obecnie żyjemy w ciekawych czasach. Wykres Bitcoina tylko to odzwierciedla.

Do Bitcoina paruje się inne kryptowaluty. Kazda szanujaca sie giełda kryptowalut posiada możliwości handlu parami: Bitcoin do alternatywnych kryptowalut.

Obserwacja rynku dowodzi, że przeważnie, gdy cena Bitcoina notowała wzrosty, rosły wraz z nią inne kryptowaluty.

Giełda kryptowalut, na której kupować będziemy BTC musi być świadomym wyborem użytkownika. Istotnym podziałem jest rozróżnienie giełd zdecentralizowanych i scentralizowanych. Giełda kryptowalut scentralizowana jest prostsza w obsłudze, ale wymaga naszych danych osobowych. Giełdy zdecentralizowane natomiast gwarantują anonimowość. Patrząc na inwigilację społeczeństwa, która postępuje, coraz więcej ludzi wybiera korzystanie z szyfrowanych giełd.

Źródło: Blog z rankingiem giełd kryptowalut