Szczotka techniczna jest akcesorium, które ma wiele zastosowań. Są one wykorzystywane do niemalże wszystkich etapów produkcji, a także przy procesach logistycznych. Na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów szczotek przemysłowych, do których należy na przykład szczotka doczołowa. Szczotki wykorzystuje się między innymi w przemyśle przetwórczym, czy spożywczym, oprócz tego stosuje się je także podczas obróbki ceramiki, szkła, a także tworzyw sztucznych i metalu. W trakcie produkcji farmaceutyków oraz podzespołów elektronicznych szczotki techniczne również się przydadzą. Przeczytaj nasz tekst, aby dowiedzieć się więcej na ich temat.

Szczotki techniczne – zastosowania

Głównym zastosowaniem szczotek technicznych jest używanie ich jako element urządzeń oraz linii produkcyjnych, w których służą do usuwania zanieczyszczeń, a także do aplikowania substancji. Oprócz tego stanowią też zabezpieczenie ułatwiające pozycjonowanie oraz przemieszczanie materiałów używanych podczas produkcji. Do obróbki wykańczającej powierzchni szczotki techniczne są również wykorzystywane. Są one także elementem urządzeń czyszczących i zamiatarek.

Szczotki techniczne – rodzaje

Jak już dobrze wiesz z powyższej części tekstu szczotki techniczne mają ogrom zastosowań, w związku z czym muszą być dopasowane do różnych zadań oraz specyfiki działania urządzeń, na których się je montuje. Szczotki techniczne dzielimy na różne grupy na przykład ze względu na rodzaj stosowanego włosia czy sposób jego nabicia, najwygodniejszą klasyfikacja jest jednak ta, która wiąże się z kształtem ich korpusu, a co za tym idzie sposobem mocowania i typem powierzchni roboczej.

Szczotki walcowe

cechują się cylindrycznym korpusem, na którym osadzone jest włosie. Mogą być wykonywane zarówno w formie tulei, którą nasadza się na odpowiedni wałek, jak i w postaci dwóch połówek, które po połączeniu ze sobą obejmują miejsce mocowania. Szczotki walcowe mogą mieć różną długość korpusu – duże długości używane są w zautomatyzowanych myjniach samochodowych, wąskie szczotki wieńcowe natomiast montuje się w zamiatarkach. Układy osadzenia włókien na korpusie, gęstość oraz rodzaj użytego materiału w tych szczotkach może się znacznie od siebie różnić.

Szczotki taśmowe

je z kolei wykorzystuje się do transportu różnych wyrobów przemieszczanych na liniach produkcyjnych. Włosie w szczotkach taśmowych nabija się w elementach montowanych do przenośników taśmowych. Szczotki mogą w takich przypadkach utrzymywać transportowany przedmiot w wybranym położeniu lub chronić go przed kontaktem z innymi. Szczotki taśmowe pełnią również funkcję uchwytów czy zbieraków przemieszczających lub dociskających różne przemieszczane albo pobierane produkty.

Szczotki panelowe

cechuje je włosie osadzone na płaskich korpusach o dowolnym kształcie, jednakże jest to najczęściej kształt prostokątny. Używa się ich zazwyczaj jako mat, na których spoczywają szczególnie wrażliwe na uszkodzenie materiały lub elementy, które były wcześniej poddane szlifowaniu czy polerowaniu. Szczotek tego typu używa się także w systemach transportowych.

Szczotki talerzowe

wyróżnia ich płaska powierzchnia korpusu, na której włosie jest osadzone prostopadle do niej. Można je rozmieścić na różne sposoby na przykład po okręgu, na całej lub części powierzchni talerza. Najczęściej te szczotki techniczne są używane do mycia i czyszczenia, a także obróbki powierzchni czy nanoszenia na nie powłok z rozmaitych preparatów.

Szczotki listwowe

charakteryzują się specyficzną budową, włosie jest w nich ułożone w rzędzie, zwykle wzdłuż profilu o przekroju litery „C”. Korpus takiej szczotki może być prosty lub wygięty w dowolny kształt. Szczotki listwowe bardzo często wykorzystuje się jako uszczelnienia na przykład wzdłuż krawędzi drzwi czy klap. Oprócz tego używa się ich również jako elementy linii transportowych do odpowiedniego pozycjonowania, a także uszczelniania podczas wykonywania kolejnych etapów obróbki.

Źródło: Producent szczotek technicznych