Obecnie jazda windą to nie tylko udogodnienie, ale wręcz konieczność. Windy są przystosowane do przewożenia osób oraz towarów. Wykorzystywane są w większości budynków prywatnych oraz użyteczności publicznej. Jak wybrać najlepszą windę i na co powinno się zwrócić uwagę?

Windy osobowe – co warto o nich wiedzieć?

Winda osobowa to zazwyczaj platforma lub kabina o niewielkich rozmiarach, która za pomocą szyn lub prowadnic umożliwia poruszanie się między poszczególnymi kondygnacjami. Dźwigi osobowe montowane są w obecnych czasach niemal wszędzie – zwłaszcza w budynkach, przystosowanych do osób niepełnosprawnych.

główne zalety

Montaż windy niesie wiele korzyści. Znacznie wzrasta wartość inwestycji. Dźwig osobowy jest wyjątkowo ważny w przypadku małych dzieci, rodzin oraz osób starszych. Popularność dźwigów nieustannie rośnie oraz montuje się je w większości budynków. 

Co powinno się wziąć pod uwagę wybierając windę osobową?

Dobra winda będzie bezpieczna oraz zaprojektowana tak, by spełniać potrzeby korzystających z niej osób. Z tych względów projektant powinien szczegółowo ustalić przede wszystkim udźwig windy. Jest to parametr mierzony w kilogramach. Informuje o tym, ile osób może jednocześnie jechać windą. Konieczna do określenia jest również prędkość jazdy i rodzaj zastosowanego napędu. Niezbędny do ustalenia jest też rodzaj mechanizmu i napęd.

Winda osobowa – Gdzie można zamówić realizację windy osobowej?

Współcześnie działa wiele firm, które zajmują się realizowaniem wind. Szukając odpowiedniej firmy powinno się wziąć pod uwagę kilka najważniejszych aspektów. Bardzo istotne jest głównie wieloletnie doświadczenie i ugruntowana pozycja na rynku, gdyż to one w dużej mierze przekładają się na najwyższą jakość świadczonych usług. Dobrze jest sugerować się też referencjami na temat firmy – można je znaleźć przykładowo w sieci. Mnóstwo firm wyróżnia się szerokim zakresem usług oraz zapewnia nie tylko montaż, ale też wieloletnią gwarancję.

Resurs – co znaczy?

Wyjątkowo ważnym rozporządzeniem jest obowiązek realizowania resursu. Informuje on, przez jaki okres czasu można w pełni bezpiecznie i efektywnie eksploatować dźwig. Powinno się do wykonać zaraz po zamontowaniu dźwigu osobowego, a później niezbędne jest regularne powtarzanie go co roku. Resurs wyznaczany jest na podstawie aktualnym stopniu eksploatacji urządzenia.

W przypadku gdy resurs dźwigu się skończy, konieczne jest wykonanie przeglądu specjalnego i udokumentowanie wszystkich działań. Tego typu przegląd dotyczy konstrukcję nośną i zespoły mechaniczne. Sprawdzany jest stopień uszkodzenia układów hydraulicznych i bezpieczeństwa. Resurs oraz przegląd specjalny dobrze jest zlecić dobrej firmie. 

Jak postępować w przypadku usterki dźwigu osobowego?

Winda musi być często konserwowana, a w razie potrzeby naprawiana. Dzięki odpowiedniej konserwacji poszczególne elementy będą się zużywały zdecydowanie wolniej. Przy usterki niezbędne jest zamówienie odpowiedniej firmy, która zniweluje awarię. Na jakość urządzenia przekładają się szczególnie części. MP Lift – części do wind dostarcza elementy pasujące do prawie wszystkich urządzeń na rynku. To, czym się charakteryzuje to szczególnie szybka realizacja zamówień, profesjonalny kontakt, trwałe artykuły oraz atrakcyjne ceny. MP Lift pozwala odpowiednio podejść do wind oraz zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom.