Kursy SEP – czym są i kto powinien się nimi zainteresować?

Na początku warto wiedzieć, że istnieją kursy SEP w kategoriach G1, G oraz G3. Kursy te przygotowują do egzaminów na uprawnienia elektryczne, energetyczne i gazowe. Taki egzamin trzeba zdać aby pracować w energetyce. Aby uczestniczyć w kursie musisz być pełnoletni i posiadać przynajmniej podstawowe wykształcenie. Warto żebyś o nim pomyślał jeśli jesteś studentem, który myśli o rozszerzeniu wiedzy na temat branży energetycznej, elektrycznej oraz gazowej, ale też jeżeli jesteś wieloletnim pracownikiem i musisz zdobyć dodatkowe uprawnienia, lub gdy aktualne już się przeterminowały. Jak najbardziej na kurs SEP mogą zapisać się też świeże osoby, które nie mają żadnych umiejętności ani doświadczenia. Pamiętajcie, że kursy energetyczne trzeba powtarzać co 5 lat.

Wpis w oparciu o ofertę CSZ – kursy energetyczne z Krakowa.

Co dadzą Ci uprawnienia po kursie SEP?

Kurs SEP zazwyczaj obejmuje zajęcia teoretyczne, na których prowadzący odtwarza prezentację a kolejno z egzaminu, który sprawdza te umiejętności. Dużo firm prowadzących kursy SEP oferuje przeprowadzenie go w dowolnym miejscu w kraju, dla przykładu w Krakowie, byle uzbierała się grupa minimum 5 osób.

W trakcie kursu SEP uczestnikom są przybliżone podstawy prawne, zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz informacje na temat pierwszej pomocy i ochrony przeciwpożarowej. Zapisując się na kurs energetyczny G1 otrzymasz certyfikat umożliwiający monitorowanie sprzętów, instalacji i sieci energetycznych o napięciu równym oraz niższym niż 1 kilowolt ale również takich z napięciem znamionowym większym od 1 kilowolta. Dodatkowo realizując kurs SEP i zaliczając egzamin państwowy otrzymasz możliwość użytkowania i pilnowania maszyn elektrotermicznych i tych do elektrolizy.

Następna kategoria kursu SEP to jest G2 i mając takie kwalifikacje będziesz mógł zajmować się montażem, renowacją a także obsługą urządzeń, które przenoszą ciepło powyżej 50 kilowatów, oraz kotłów, turbin wodnych czy też parowych, wentylacji i klimatyzacji o mocy powyżej 50 kilowatów.

Ostatni już rodzaj kursu SEP to G3. Podczas niego nauczysz się o urządzeniach gazowych i otrzymasz uprawnienia do obsługi, utrzymania oraz dozoru urządzeń i instalacji o ciśnieniu do 5 kilopaskali i większym, gazogeneratorów, turbin gazowych oraz maszyn przeznaczonych do produkowania paliw gazowych. Na dodatek będziesz mógł się zajmować utrzymaniem maszyn służących do oczyszczania, mieszania a także przerabiania gazu i paliw gazowych. Ważna jest też możliwość obsługi aparatury, która jest stosowana do kontroli, robienia pomiarów i przewodzenia siecią, instalacjami a także pojedynczymi sprzętami. 

Okazuje się, że każdy etap kursu SEP jest różny pod względem obowiązków. Możesz wybrać ten, którego potrzebujesz do pracy, ale też możesz uczęszczać na wszystkie 3. W Krakowie z pewnością jest sporo firm, które zorganizują dla Ciebie kurs SEP a także egzamin.

Jakich pytań możesz się spodziewać na egzaminie?

Egzamin najczęściej ma miejsce w ten sam dzień co odbył się kurs i jest ustny. Podczas niego komisja może zapytać się o budowę i sposób działania urządzeń, instalacji oraz sieci. Możesz przygotować się na pytania o to jakie pracownik musi spełnić warunki aby móc wykonywać prace kontrolne, pomiarowe i montażowe. Bardzo prawdopodobne że pojawią się zapytania o zasady BHP, jak udzielić pierwszą pomoc oraz ochronę przeciwpożarową. Ostatecznie może znaleźć się również zapytanie jak postępować kiedy pojawi się awaria, pożar lub inne zagrożenie dla sprzętów i ludzi. Wszystkie te zagadnienia zostaną Ci pokazane na kursie energetycznym w Krakowie i każdym innym mieście, więc nie musisz się martwić, że czegoś nie będziesz wiedzieć.