Agregat prądotwórczy – z czym to się je

Najprościej tłumacząc agregat prądotwórczy daje nam prąd. Niestety nie bierze się on znikąd. Generator przetwarza na niego energię mechaniczną i jest zasilany gazem, benzyną lub olejem napędowym. Ale zdecydowanie najistotniejsze w nim jest to, że umożliwia nam korzystanie z prądu.

Gdzie więc sprawdzi się tę maszynę? Wszędzie tam, gdzie sieć energetyczna nie została jeszcze doprowadzona, np. na placu budowy, albo w sytuacji, gdy nawet krótkie przerwy w dostawie prądu mogą się źle skończyć. Tutaj chodzi o miejsca takie jak dla przykładu policja.

Silnik diesla, benzyna czy gaz ziemny w agregacie prądotwórczym?

Agregaty nie pracują na wodę albo powietrze, tylko potrzebują do tego odpowiedniego napędu. Na rynku możemy kupić generatory z silnikiem diesla, benzynowym oraz na gaz ziemny. Czas działania maszyny zależy od wielkości zbiornika na paliwo.

Generatory poza rodzajem silnika różnią się co najważniejsze gabarytami. Przez to agregaty z silnikiem benzynowym będą używane w innym środowisku i w innych przypadkach niż te z napędem na olej.

Generatory benzynowe

Generatory na benzynę najczęściej znajdują zastosowanie w domach albo na małych budowach. W większości przypadków przyczyną jest niewielki gabaryt, oraz to, że ich cena nie jest duża. Oprócz tego agregaty te są ciche, a ich silniki szybko i prosto się naprawia i konserwuje. Silniki benzynowe żyją krócej, ale zaletą jest to, że nie ma problemu z odpaleniem ich przy niskich temperaturach.

Agregaty z dieslem

Agregaty z silnikiem diesla są o wiele droższe, ale i większe, poza tym charakteryzuje je niskie spalanie paliwa i korzystniejsza cena oleju. Do tego wszystkiego musimy dodać, że są mało awaryjne pod warunkiem ich cyklicznego. Cena jednak zdecydowanie odpycha, a powodem jest to, że tego typu urządzenia nie są używane do ochrony przed chwilowym niedoborem prądu. Wykorzystywane są na dużych budowach, w trakcie imprez plenerowych, oraz w średniej wielkości firmach. 

Jednym z najbardziej popularnych wytwórców agregatów z silnikiem diesla jest firma Himoinsa – agregaty z silnikiem diesla

Agregaty na gaz ziemny

Na koniec zostało opisanie agregatów na gaz ziemny, których eksploatacja jest niedroga – gaz jest zdecydowanie tańszy niż benzyna czy diesel. Warto nadmienić, że jest to najbardziej ekologiczny ze wszystkich sposób zasilania generatora. Ze względu na duży koszt są jednak zazwyczaj wykorzystywane przez fabryki. 

Jaki agregat prądotwórczy powinieneś wybrać?

Warto zastanowić się do czego chcesz używać agregatu. Jeżeli nie czujesz się komfortowo z dużymi przerwami w dostawie prądu i planujesz kupić nieduży, cichy i w przyzwoitej cenie agregat – polecamy Ci taki z silnikiem benzynowym. Po wybraniu odpowiedniej mocy i pojemności powinien się idealnie sprawdzić w wyjątkowych sytuacjach. 

Polecamy także zakupić generator zasilany gazem w sytuacji kiedy możesz wydać większą sumę pieniędzy. Wiąże się to z jednorazowo dużym kosztem, ale potem będziesz mile zaskoczony jaki jest ekonomiczny.

O urządzeniu z silnikiem diesla powinieneś pomyśleć tylko jeżeli przerwa w dostawie prądu może sprawić, że poniesiesz duże straty finansowe albo będzie zagrożeniem dla czyjegoś zdrowia lub życia. W innym przypadku nie ma potrzeby inwestowania w tak drogi sprzęt, który będzie użytkowany sporadycznie.