Czasami znaleźć się możemy w sytuacji, w której na naszej działce stoi stary dom. Bardzo byśmy chcieli się go pozbyć, żeby wybudować nowy dom od fundamentów. Jak się za to zabrać, aby rozbiórka przebiegła bezpiecznie i zgodnie z polskim prawem?

Jakie formalności należy załatwić przed przystąpeniem do wyburzenia budynku

Nade wszystko musimy pamiętać o wielu zgodach i dokumentach. Bez jakichkolwiek zezwoleń możemy rozebrać budynek zajmujący do dwudziestu pięciu metrów kwadratowych – w wypadku większych posiadłości konieczne będzie uzyskanie wielu zezwoleń oraz dostarczenie pewnych dokumentów pozwalających na wyburzanie budynków. Wśród nich jest między innymi zgoda właściciela obiektu, szkic usytuowania domu czy dokładny plan rozbiórki. Biurokracja jest pod tym względem bezlitosna. Trochę inaczej sprawa wygląda, kiedy budynek grozi zawaleniem – wtedy do wyburzenia budynków można przystąpić jak najszybciej.

Jakie sprzęty są potrzebne

Jeśli chodzi o sprawy związane z samym wyburzeniem, niezbędne będzie zorganizowanie szeregu urządzeń, a najlepiej również ekipy fachowców. Trzeba mieć świadomość, że rozbiórka na własną rękę wymaga precyzji i rozwagi. Powinno się zacząć od wzniesienia rusztowań, a następnie niszczenia elementów dachu. Rozbiórkę przeprowadza się następnie od wyższych pięter w dół. 

Jak wywieść gruz?

Konieczne jest znalezienie miejsca na odpady. Kruszenie gruzu jest bowiem ważnym elementem rozbiórki każdego budynku. Dobrze jest zastanowić się nad skorzystaniem z oferty firmy, która zajmuje się wywożeniem gruzu. Nie kosztuje to zbyt dużo, a może zapewnić nam ogromną wygodę, zwłaszcza gdy działka jest względnie niewielka. 

Reasumując, wyburzenia budynków nie są prostą sprawą. Wymaga to doświadczenia, specjalistycznej wiedzy, a nade wszystko rozsądku, aby uniknąć jakichkolwiek wypadków. Warto również posiadać wiedzę w sprawach biurokratycznych oraz położyć nacisk na rozsądne kruszenie gruzu, a następnie regularne pozbywanie się go z posesji.